Fakta:
Lorena Guardia Velarde har doktorerat inom projektet SLU Nutrient Efficient Wheat partnership (NEWp) och SLU Grogrundprojektet HeRo – Healthy Roots: Utveckling av verktyg för urval av odlingssäkra sorter med fokus på rotsystemet i ett samarbete med företaget Lantmännen.
Tillräcklig tillgång på växtnäring, särskilt kväve, är en förutsättning för god tillväxt hos växter. En ökad användning av gödsel i jordbruket medför dock risker för miljöproblem. En förbättrad kväveeffektivitet, i till exempel vete, kommer bidra till att säkerställa höga skördar i en mer hållbar livsmedelsproduktion och minskad negativ miljöpåverkan inom jordbruket.
I sin avhandling har Lorena:
- identifierat samband mellan 1) egenskaper hos vete som är kopplade till kväveeffektivitet och 2) växtförädlingsmål, till exempel kärnavkastning och proteinhalt.
- konstaterat att rotegenskaper (viktiga för näringsupptag) hos unga plantor påverkas starkt av både genetik (sort) och miljö (temperatur och torka).
- utvecklat en praktiskt användbar metod för att snabbt identifiera viktiga växtegenskaper kopplade till kväveeffektivitet.
- kartlagt 186 regioner i vetegenomet som är kopplade till kväveeffektivitet och identifierat 183 lovande vårvetelinjer med önskvärda kombinationer av växtegenskaper.
Forskningsresultaten är viktiga pusselbitar för att växtegenskaper kopplade till kväveeffektivitet ska kunna användas rutinmässigt i växtförädlingen för att ta fram vårvetesorter som är både produktiva och kan bidra till ökad miljömässig hållbarhet. Forskningen kan bidra till att minska jordbrukets miljöpåverkan och öka livsmedelssäkerheten i de nordiska länderna.